Do Biblioteki Uniwersyteckiej nie trzeba się zapisywać. Ze zbiorów na miejscu mogą korzystać wszyscy, natomiast wypożyczać książki do domu mogą jedynie osoby posiadające kartę biblioteczną = elektroniczną legitymację studenta.
Osoby niezwiązane z uczelnią studiami ani pracą zawodową, ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej mogą korzystać wyłącznie na miejscu. Umożliwia to tymczasowa karta biblioteczna. Aby ją otrzymać, należy zgłosić się z dowodem tożsamości do Wypożyczalni Głównej.
Po ukończeniu studiów, jeśli nie zostaje się na Uniwersytecie, można korzystać ze zbiorów Biblioteki tylko na miejscu.
Tak, każdy student ma obowiązek po zakończeniu / przerwaniu studiów rozliczyć się z Biblioteką - oddać książki, opłacić kary.
Przysposobienie biblioteczne jest obowiązkowe dla studentów I roku studiów stacjonarnych i musi być zaliczone do końca I semestru. Z Biblioteki można jednak korzystać bez takiego zaliczenia.
Tak, można skorzystać z sieci Eduroam. Po skonfigurowaniu systemu operacyjnego swojego komputera (szczegóły na stronie www.eduroam.uwm.edu.pl) należy zalogować się używając haseł z systemu USOSWEB.
Są to czytelnie książek z następujących dziedzin:
- nauki społeczne - Kolekcja Żółta;
- nauki przyrodniczo-techniczne - Kolekcja Zielona;
- nauki humanistyczne - Kolekcja Niebieska.
Zbiory udostępniane są w wolnym dostępie i można z nich korzystać wyłącznie na miejscu (na terenie Biblioteki).
Kolekcje znajdują się na drugim piętrze Biblioteki.
Materiały dotyczące Unii Europejskiej znajdują się w Centrum Dokumentacji Europejskiej (CDE) w Kolekcji Żółtej na II piętrze.
W Punkcie Informacji Normalizacyjnej, II p., pok. 204.
Funkcję karty bibliotecznej dla studentów UWM pełni elektroniczna legitymacja studenta. Legitymacje wydawane są przez dziekanaty.
Nie. Studiujący na dwóch kierunkach, mają prawo tylko do jednej karty = jednego konta w Bibliotece. Informację o drugim kierunku studiów należy przekazać pracownikom Wypożyczalni Głównej lub Kolekcji Dydaktycznej w celu zwiększenia limitu wypożyczeń. Student zobowiązany jest do przedstawienia zaświadczenia z dziekanatu lub ważnych indeksów z obu kierunków.
Funkcję karty bibliotecznej dla studentów UWM pełni elektroniczna legitymacja studenta. Zagubienie legitymacji należy jak najszybciej zgłosić w Wypożyczalni, w celu zablokowania możliwości skorzystania z niej przez nieuprawnione osoby. Duplikat legitymacji może wydać odpowiedni dziekanat.
Tak. Wszystkie zmiany trybu studiów należy zgłaszać w Wypożyczalni Głównej. W przypadku zmiany trybu studiów zmieniają się niektóre uprawnienia czytelnika.
Karta=legitymacja może być zablokowana z różnych powodów (m.in. błędny login/hasło, przekroczenie terminów wypożyczeń). Przyczynę blokady wyjaśni i usunie pracownik Wypożyczalni Głównej lub Kolekcji Dydaktycznej.
Tak. Przez internet można zamawiać książki przechowywane w magazynie Biblioteki i zarejestrowane w katalogu komputerowym.
Przez internet można zamawiać te książki z katalogu komputerowego, które mają lokalizację "Magazyn książek" i status "Zamów -wypoż. 14 dni" lub "Zamów -wypoż. 30 dni".
Użytkownicy mogą wypożyczyć:
- studenci 10 tytułów książek na 14, 30 lub 150 dni, w zależności od statusu egzemplarza;
- studenci ostatniego roku studiów lub studiujący na dwóch kierunkach 20 tytułów książek na 14, 30 lub 150 dni;
- pracownicy i doktoranci UWM 20 tytułów na rok; poza tym limitem wypożyczane są – na okres 10 lat – książki z tematów badawczych, zakupione do celów badawczych lub służbowych;
- inne uprawnione osoby (np. emeryci UWM) – 5 tytułów na 14 lub 30 dni.
Książkę zamówioną przez internet można odebrać w ciągu:
1 tygodnia - studenci studiów stacjonarnych;
3 tygodni - studenci studiów niestacjonarnych.
Wszystkie starsze pozycje, które nie znajdują się w katalogu komputerowym, powinny być sprawdzane w katalogach kartkowych.
Wyszukane w katalogu kartkowym wydawnictwa zamawiamy na rewersie bibliotecznym lub na zwykłej kartce. Zamówienie musi zawierać następujące dane:
- numer karty bibliotecznej = legitymacji i nazwisko czytelnika;
- nazwisko autora i tytuł książki;
- sygnaturę (symbol cyfrowy lub cyfrowo-literowy umieszczony na karcie katalogowej w prawym górnym rogu).
Zamówienia należy złożyć w Wypożyczalni Głównej, gdzie po 3 dniach można odebrać książki.
Tak, studiujący na dwóch kierunkach mogą wypożyczać do 20 tytułów książek na 14, 30 lub 150 dni.
Tak. Studenci ostatniego roku studiów mają zwiększony limit wypożyczanych książek – 20 tytułów książek na 14, 30 lub 150 dni. Zmianę limitu można dokonać w Wypożyczalni Głównej i Kolekcji Dydaktycznej.
Zamówione książki odbieramy w Wypożyczalni Głównej.
Zamówienia są realizowane nastepująco:
do 8.30 - odbiór po 9.00
8.30 - 9.30 - odbiór po 10.00
9.30 - 10.30 - odbiór po 11.00
10.30 - 11.30 - odbiór po 12.00
11.30 - 12.30 - odbiór po 13.00
12.30 - 13.30 - odbiór po 14.00
13.30 - 14.30 - odbiór po 15.00
14.30 - 15.30 - odbiór po 16.00
15.30 - 16.30 - odbiór po 17.00
16.30 - 17.30 - odbiór po 18.00
17.30 - 18.30 - odbiór po 19.00
po 18.30 - odbiór następnego dnia po 9.00
Tak. Czytelnik może samodzielnie przedłużyć książki pierwszy raz. Przedłużenia należy dokonać zanim upłynie termin zwrotu. Przedłużone mogą być tylko te pozycje, które nie zostały zamówione przez innych czytelników (status "Czeka w kolejce"). Kolejne przedłużenie może być dokonane wyłącznie przez bibliotekarza - w Wypożyczalni Głównej lub Kolekcji Dydaktycznej.
Tak. Należy skorzystać z wrzutni, która działa całodobowo i mieści się z lewej strony budynku, przy wejściu do Biblioteki (na wprost przystanku autobusowego).
Aby zamówić czasopismo należy je wyszukać w Katalogu komputerowym. Zamawiamy czasopisma o lokalizacji Magazyn czasopism. Czasopism udostępnianych w wolnym dostępie w Informacji Naukowej i Czytelni Czasopism nie trzeba zamawiać.
Wszystkie starsze pozycje, które nie znajdują się w katalogu komputerowym, powinny być sprawdzone w katalogu kartkowym, który znajduje się w Oddziale Informacji Naukowej i Czytelnii Czasopism (I piętro)
Rewers kartkowy na czasopismo powinien zawierać: tytuł i sygnaturę czasopisma, potrzebny nam rok, tom i zeszyt, i ewentualnie strony, na których znajduje się interesujący nas artykuł. Na zamówieniu należy podać także swoje dane: nazwisko i imię oraz numer karty=legitymacji.
W Oddziale Informacji Naukowej i Czytelni Czasopism.
Zamówienia są realizowane nastepująco:
do 8.30 - odbiór po 9.00
8.30 - 9.30 - odbiór po 10.00
9.30 - 10.30 - odbiór po 11.00
10.30 - 11.30 - odbiór po 12.00
11.30 - 12.30 - odbiór po 13.00
12.30 - 13.30 - odbiór po 14.00
13.30 - 14.30 - odbiór po 15.00
14.30 - 15.30 - odbiór po 16.00
15.30 - 16.30 - odbiór po 17.00
16.30 - 17.30 - odbiór po 18.00
17.30 - 18.30 - odbiór po 19.00
po 18.30 - odbiór następnego dnia po 9.00
Nie, z czasopism korzystamy wyłącznie na terenie Biblioteki.
Na stronie Biblioteki w zakładce E-ZBIORY/E-CZASOPISMA znajduje się lista polskich czasopism elektronicznych oraz wyszukiwarka ARIANTA. Aby znaleźć czasopismo zagraniczne należy skorzystać z listy A-Z w wyszukiwarce PRIMO.
Na stronie Biblioteki w zakładce E-ZBIORY/E-KSIĄŻKI znajdują się polskie i zagraniczne książki elektroniczne.
Ze zbiorów elektronicznych Biblioteki można korzystać z dowolnego miejsca - na terenie Biblioteki,
w sieci UWM i z komputerów domowych. Niezbędna jest do tego karta biblioteczna, logowanie odbywa się na podstawie loginu (ID) i hasła do konta bibliotecznego.
Nie, z norm korzystamy wyłącznie na miejscu w Punkcie Informacji Normalizacyjnej - II piętro, p. 204.
Tak, za zgodą bibliotekarza i z zachowaniem przepisów prawa autorskiego.
Na terenie Biblioteki znajdują się 3 skanery:
- w korytarzu między Kolekcją Przyrodniczo-Techniczną (Zieloną) a Kolekcją Nauk Humanistycznych (Niebieską) - II piętro,
- przy wejściu do Oddziału Zbiorów Specjalnych (I piętro),
- skaner w Oddziale Informacji Naukowej i Czytelni Czasopism - I piętro.
Aby z nich skorzystać wystarczy tylko posiadać ważną kartę biblioteczną/legitymacje studencką. Wykonane skany można wysłać na maila, zapisać na dowolnym nośniku lub wydrukować (wydruk jest płatny - 20 gr za str., a po odbiór należy się zgłosić do Wypożyczalni).
Prace doktorskie udostępniane są na miejscu w Oddziale Zbiorów Specjalnych. Można je wyszukiwać przez katalog komputerowy oraz katalog kartkowy w Oddziale Zbiorów Specjalnych.
Prace dyplomowe znajdują się w Archiwum UWM w Olsztynie ul. Oczapowskiego 4, (wejście C). Szczegółowe informacje na stronie Archiwum.
Po upływie terminu oddania książki, automatycznie blokowane jest konto czytelnika bez możliwości zamawiania i wypożyczania książek. Oprócz tego naliczana jest opłata w wysokości 20 gr za dobę (w przypadku wypożyczeń krótkoterminowych – 5 zł za dobę) za każdy przetrzymany egrzemplarz. Konto zostaje odblokowane po oddaniu książki i uiszczeniu opłaty.
Zagubienie książki należy zgłosić w Wypożyczalni Głównej lub Kolekcji Dydaktycznej. Zgłoszenie zagubienia po terminie zwrotu książki spowoduje dodatkowo naliczenie opłaty za przetrzymanie.